Konopie to jednoroczna roślina o wielu zastosowaniach.

Nasiona konopi zawierają witaminy A, D, E i K, kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9 w doskonałych dla człowieka proporcjach. Łuskane zawierają ok 25% białka i 70% tłuszczów.

Produkty na ich bazie jak oleje czy kosmetyki pomagają przy dolegliwościach związanych z niedoborem w/w witamin, jak np. sucha skóra, łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, trudno gojące się rany, problemy z układem kostnym, słaby wzrok, "kurza ślepota", złe samopoczucie.

Włókna konopne, będąc pustymi w środku, charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wykorzystane do produkcji ubrań gwarantują stałą temperaturę zarówno w chłodne jak i w cieplejsze dni.

Ponadto mają właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne oraz bardzo dobrze absorbują wilgoć.

Powyższe właściwości mają także zastosowanie w przemyśle - zdrewniałych części konopnego używa się do produkcji płyt OSB, mat dezynfekcyjnych czy betonu konopnego.

Z pozostałych, delikatniejszych włókien produkować można trwały, ekologiczny papier oraz ekologiczne tworzywa sztuczne które są tańsze w produkcji niż tradycyjne rozwiązania jak PP czy PVC oraz mają znacznie lepsze właściwości fizyczne - większą odporność na nacisk i zginanie.

Konopie siewne, będąc rośliną jednoroczną, co roku przynoszą nowy obfity plon, rosnąc w Polskim klimacie na wysokość do ok 3m. Są więc doskonałą alternatywą dla źródeł nieodnawialnych surowców kopalnianych.

Dobrym przykładem wszechstronnego zastosowania konopi jest samochód zbudowany przez Henry'ego Ford'a w latach 40ych. Do zbudowania karoserii wykorzystano tworzy sztuczne pochodzenia roślinnego a do napędzania silnika alkohol ze sfermentowanych części roślinnych.

Karoseria wspomnianego auta była znacznie bardziej trwała niż obecne wtedy stopy metali wykorzystywane masowo w produktach konkurencji a paliwo pochodziło z odnawialnego źródła.

W Hampa.Pl chcemy przybliżyć możliwości jakie daje roślina konopi oferując jak najszerszą gamę produktów. Jeśli uprawiasz w Polsce konopie bądź przetwarzasz je i jesteś zainteresowany współpracą, odezwij się do nas.